logoch 

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2011

 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ Α15

ΧΗΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

  

11:00 – 11:10 Χαιρετισμός από τον Καθηγητή Αντώνη Καλοκαιρινό, Πρόεδρο τού Τμήματος Χημείας τού Πανεπιστημίου Αθηνών

11:10 – 11:15 Χαιρετισμός από τον Τony Buckby, Director British Council

11:15 – 11:30 Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας Καθηγητή Γεώργιο Μπαμπινιώτη

11:30 – 12:30 Διάλεξη με επίδειξη θεαματικών πειραμάτων από τον Dr Peter Wothers, Διευθυντή Σπουδών Χημείας στο St Catharine’s College τού Πανεπιστημίου τού Cambridge

 

15:00 – 15:15 Χαιρετισμός από τον Καθηγητή Αντώνη Καλοκαιρινό, Πρόεδρο τού Τμήματος Χημείας τού Πανεπιστημίου Αθηνών

15:15 – 15:25 Χαιρετισμός από τον Δρ. Γεώργιο Μούσδη, Ερευνητή στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών

15:25 – 16:25 Διάλεξη με επίδειξη θεαματικών πειραμάτων από τον Dr Peter Wothers, Διευθυντή Σπουδών Χημείας στο St Catharine’s College τού Πανεπιστημίου τού Cambridge

 

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΣΑΚΕΙΩΝ – ΤΟΣΙΤΣΕΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Χημεία και Διατροφή

 

Συντονιστές τής συζήτησης: Αντώνης Καλοκαιρινός, Χρύσα Τζουγκράκη, Θεοδώρα Κλαδά

08:30 – 09:45 Εγγραφές

 

Παρουσίαση της ενότητας από την κ. Γιαννακοπούλου Καθηγήτρια Χημείας του Β΄ Αρσακείου ΓΕΛ Ψυχικού

10:00 – 10:10 Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας Καθηγητή Γεώργιο Μπαμπινιώτη

10:10 – 10:15 Χαιρετισμός από τον Αναπληρωτή Επόπτη και Συντονιστή των Φυσικών Επιστημών τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας                       Σταύρο Μαργαρίτη

10:15 – 10:30 Εισήγηση από τον Πρόεδρο του Τμήματος Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή Αντώνη Καλοκαιρινό

10:30 – 10:35 Οξύτητα ελαιόλαδου, ποιότητα και γεύση Νίκος Μέλλος, Αλέξανδρος Λάττας, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

10:35 – 10:40 Οι διατροφικές συνήθειες των Ελλήνων: χθες και σήμερα Πηγή Βλάχου, Στέλλα Γιαμούρη, Αγγελική Γκάγκαρη, Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

10:40 – 10:45 Ενζυμικές αντιδράσεις στη βιομηχανία τροφίμων και ποτών, αλκοόλ και αλκοολισμός Σοφία Καραπάνου Τάξη Γ΄, Παναγιώτης Καραπάνος, Αρσάκειο Γυμνάσιο Πατρών, Τάξη Β΄

10:45 – 10:50 Αλκοολισμός Αριάδνη Αθανασοπούλου, Ντέμη Περίχαρου, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

 

10:50 – 11:30 Συζήτηση

 

11:30 – 12:00 Διάλειμμα και εγγραφές

 

Παρουσίαση της ενότητας από την κ. Φιλιππάκου Καθηγήτρια Χημείας του Α΄ Τοσιτσείου Γυμνασίου Εκάλης  

12:00 – 12:10 Εισήγηση από την Προϊσταμένη του Τμήματος Δ΄ στο Γενικό Χημείο τού Κράτους Θεοδώρα Κλαδά

12:10 – 12:15 Υλικά σε επαφή με τρόφιμα Αθηνά Σπινάσα, Β΄ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού, Τάξη Γ΄

12:15 – 12:20 Χημικά πρόσθετα, συντηρητικά τροφίμων, τεχνολογία συντήρησης τροφίμων τότε και τώρα Δήμητρα Τομάρα, Κυριακή Φαμελιάρη, Β΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

12:20 – 12:25 Πρόσθετα και μέθοδοι συντήρησης τροφίμων Ρωξάνη Καριανάκη, Δάφνη Κλάγκου, Δήμητρα Κοττάκη, Μελίνα Ματτίεσεν Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Α΄

12:25 – 12:30 Χημικά πρόσθετα, τεχνητές χρωστικές τροφίμων, συντηρητικά τροφίμων, τεχνολογία συντήρησης τροφίμων τότε και τώρα Μαρίνα Κελεπέση, Μαρία Κρητικού, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

12:30 – 12:35 Χημική σύσταση ελληνικών παραδοσιακών τροφίμων Μαριάννα Ηλιοπούλου, Άννα - Μαρία Καββάδα, Μαρία Κουκουβιτάκη Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

12:35 – 13:15 Συζήτηση


13:15 – 14:30 Μικρό γεύμα – Παρουσίαση αναρτημένων εργασιών

                       Περιήγηση στους εκθεσιακούς χώρους του Συνεδρίου

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΑΡΣΑΚΕΙΩΝ – ΤΟΣΙΤΣΕΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Χημεία και Τεχνολογία

  

Συντονιστές τής συζήτησης: Κώστας Φωτάκης, Peter Wothers, Σπύρος Κοΐνης, Κώστας Μεθενίτης, Γεώργιος Μούσδης  

08:30 – 09:45 Εγγραφές

 

Παρουσίαση της ενότητας από την κ. Πατσιλινάκου Καθηγήτρια Χημείας του Α΄ Αρσακείου ΓΕΛ Ψυχικού  

10:00 – 10:05 Χαιρετισμός από την Επόπτρια τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας, Βασιλική Παπαπέτρου - Μουρσελά

10:05 – 10:30 Εισήγηση από τον Πρόεδρο του Ι. Τ. Ε. και Διευθυντή τού Ινστιτούτου Ηλεκτρονικής Δομής και Laser του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, Καθηγητή Κώστα Φωτάκη

10:30 – 10:35 Lasers and their uses in the modern society Χριστόφορος Ρουγγέρης, Δημήτριος Μουζουράκης, Αλέξανδρος Ντόστογλου, Αλέξανδρος Παπαστολόπουλος, Γιώργος Ρομπόρας, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

10:35 – 10:40 LASER - Ολογράμματα Γιώργος Βάσογλου, Μαρίνα Βέμμου, Εμμανουέλα Βλάχου - Πορτάρη, Μιχάλης Γεωργιάδης, Ελεάννα Γούση, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

10:40 – 10:45 Συντήρηση και ανάδειξη έργων τέχνης και μνημείων με τη χρήση LASER Δημήτρης Παπαγεωργίου, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

10:45 – 10:50 Η Φωτοχημεία με LASER (Φωτοχημεία και συντήρηση - ανάδειξη έργων τέχνης και μνημείων) Μαγδαληνή Κουκότσικα, Νικολέτα Μελισσαρίδου, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄


10:50 – 11:30 Συζήτηση


11:30 – 12:00 Διάλειμμα και εγγραφές

  

Παρουσίαση της ενότητας από τον κ. Μυλωνά Καθηγητής Χημείας του Αρσακείου Λυκείου Θεσσαλονίκης  

12:00 – 12:10 Εισήγηση από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Κώστα Μεθενίτη

12:10 – 12:15 Χημεία στην Τεχνολογία – Υπεραγωγιμότητα Αρτέμης Μαγνήσαλης, Αλέξανδρος Μητρόπουλος, Βασίλης Παπαζώτος, Γεώργιος Παπαθεοδώρου Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

12:15 – 12:20 Πορφύρα, Αλιζαρίνη, Μωβεΐνη: Η εξέλιξη της βιομηχανίας χρωμάτων Δομνίκη Γάλλου Τάξη Β΄, Ανδρέας Ιωαννίδης, Βασιλική Κοϊμτζόγλου, Βασιλική Κούλελη, Χριστίνα Μπάνου, Ελένη Χατζηδημητρίου, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, Τάξη Α΄

12:20 – 12:25 Αλουμίνιο: τόσο ακριβό, τόσο φθηνό, τόσο πολύτιμο Ιωάννα Αμπά - Ντέκα Τάξη Β΄, Κωνσταντίνος Αυγερίδης, Γιάννης Ευθυμίου, Βασίλης Μούτσιος, Χριστίνα Τζίμπα, Αναστασία Χατζησάρρου, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, Τάξη Α΄

12:25 – 12:35 Εισήγηση από τον Ερευνητή στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών Δρ Γεώργιο Μούσδη 

12:35 – 12:40 Νανοτεχνολογία Γεωργία Κόντη, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

12:40 – 12:45 Η χρήση σπάνιων χημικών στοιχείων στη σύγχρονη κοινωνία τής υψηλής (hi-tech) και πράσινης τεχνολογίας Θωμαΐς - Μαρία Βλάχου, Μαρία - Όλγα Οικονόμου, Ρολάνδος Ποταμιάς, Βασιλική Χωραφά, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Πατρών, Τάξη Β΄

12:45 – 12:50 Νανοτεχνολογία: εφαρμογές και δυνατότητες Σοφία Καθάρειου, Τζίνα Κωνσταντινίδη, Γιώργος Κωστούλας, Στέφανος Μαμάης Β΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

 

12:50 – 13:15 Συζήτηση

13:15 – 14:30 Μικρό γεύμα – Παρουσίαση αναρτημένων εργασιώνΠεριήγηση στους εκθεσιακούς χώρους του Συνεδρίου

 

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΣΑΚΕΙΩΝ – ΤΟΣΙΤΣΕΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Χημεία τής Ζωής 

  

Συντονιστές τής συζήτησης: Αντώνης Καλοκαιρινός, Χρύσα Τζουγκράκη, Θεοδώρα Κλαδά

13:30 – 14:15 Εγγραφές

 

Παρουσίαση της ενότητας από την κ. Πράπα Καθηγήτρια Χημείας του Αρσακείου ΓΕΛ Ψυχικού  

14:30 – 14:45 Εισήγηση από την Καθηγήτρια Χρύσα Τζουγκράκη

14:45 – 14:50 Φωτοσύνθεση Γιώργος Ζήσιος, Ορέστης Κοντογιάννης, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

14:50 – 14:55 Πρωτεΐνες Έκτορας - Αναξίμανδρος - Νικόλαος Ηλιόπουλος - Κουλάκος, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄ 

14:55 – 15:00 Ενζυμικές αντιδράσεις στη βιομηχανία τροφίμων και ποτών, αλκοόλ και αλκοολισμός Χρήστος Γάνος, Γιάννης Γιαννίκιος, Άννα Δαλαβάγκα, Ελένη Σουλιώτη Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

15:00 – 15:05 Χημεία νερού – ρύπανση νερού - διαχείριση υδάτινων πόρων Αθηνά Κωνσταντάρα, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

 

15:05 – 15:35 Συζήτηση

 

15:35 – 16:00 Διάλειμμα και εγγραφές

 

Παρουσίαση της ενότητας από την κ. Στεφανίδου Καθηγήτρια Χημείας του Αρσακείου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης  

16:00 – 16:05 Ενζυμικές αντιδράσεις στη βιομηχανία ποτών και τροφίμων, αλκοόλ και αλκοολισμός Ειρήνη Μήτση, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

16:05 – 16:10 Χημικά πρόσθετα και τεχνολογία συντήρησης τροφίμων τότε και τώρα. Ρωξάνη - Ειρήνη Μαλαμούδη, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

16:10 – 16:15 Ενζυμικές αντιδράσεις στη βιομηχανία τροφίμων, αλκοόλ και αλκοολισμός Έλλη Ορδόλη, Παναγιώτης Τραγουλιάς, Αλεξάνδρα Τσιγκρή Β΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄ 

16:15 – 16:20 Χημικά πρόσθετα τροφίμων Αιμιλία Ράπτη, Αναστασία Ράπτη, Χριστίνα - Βαρβάρα Σγουράκη, Ιωάννα Σεμένογλου Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄ 

16:20 – 16:25 Εισαγωγή στη μοριακή γαστρονομία – Βασικές εφαρμογές Μαρία Αμαλία Τουρνή, Δάφνη Τσουβαλά, Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

16:25 – 16:30 Περιγραφική εργασία σχετικά με την επίδραση των πλαστικών συσκευασιών στα τρόφιμα και στην υγεία του ανθρώπου Μαρία Μουσχουτζή, Αναστασία Παπαδοπούλου, Μαριλένα Σαξιώνη Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄ 

16:30 – 16:35 Βιοδιασπώμενα υλικά – Βιοκαύσιμα – Καύσιμο Υδρογόνο Χαρά Σταυροπούλου, Βάλια Στούμπου, Δανάη Στράτου, Άρης Τσιλιγιάννης  Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

 

16:35 – 17:15 Συζήτηση


17:15 – 18:00 Παρουσίαση αναρτημένων εργασιών

                         Περιήγηση στους εκθεσιακούς χώρους του Συνεδρίου 

 

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΑΡΣΑΚΕΙΩΝ – ΤΟΣΙΤΣΕΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Φάρμακα

 

Συντονιστές τής συζήτησης: Μιχάλης Κουππάρης, Νικόλαος Ψαρουδάκης, Γεώργιος Μούσδης 

13:30 – 14:15 Εγγραφές

 

Παρουσίαση της ενότητας από την κ. Παυλή Καθηγήτρια Χημείας του Β΄ Τοσιτσείου - Αρσακείου ΓΕΛ Εκάλης  

14:30 – 14:45 Εισήγηση από τον Καθηγητή Μιχάλη Κουππάρη

14:45 – 14:50 Φάρμακα Άλκης Μπουλαμάτσης, Τζένη Νικολάου, Μάρω Παραρά, Τάσος Κακαβελάκης Β΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

14:50 – 14:55 Φάρμακα απλά και σύνθετα, τρία φάρμακα του 21ου αιώνα Λεωνίδας Βυζάς, Μαρία Ζωγράφου, Αργυρώ Θεοδωράκη Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

14:55 – 15:00 Από τα ομηρικά φίλτρα στα σύγχρονα φάρμακα Δάφνη Αργυράκη, Κωνσταντίνα Γάλλου, Κωνσταντίνος Γκρίζος Χάρις Παγωνίδου, Περικλής Φαλιάγκας, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, Τάξη Α΄

15:00 – 15:05 Φάρμακα που άλλαξαν την ιστορία της ανθρωπότητας Σοφία Σπυροπούλου, Αγγελική Τσαπατσάρη, Σοφία Υφαντή, Γεωργία Χαροκοπάκη, Πηνελόπη Χούνδρη, Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Α΄

 

15:05 – 15:35 Συζήτηση


15:35 – 16:00 Διάλειμμα και εγγραφές

Παρουσίαση της ενότητας από τον κ. Γιαννακόπουλο Καθηγητής Χημείας του Αρσακείου Σχολείων Πατρών  

16:00 – 16:05 Κοσμετολογία Νάγια Καλαποθάκη, Αλίκη Λάγιου, Δήμητρα Μητροπούλου, Φωτεινή Παναγιώτου Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

16:05 – 16:10 Ο φθορισμός ως μέσο διάγνωσης στην Ιατρική και στη Βιολογία Μαρία Ταξιάρχη (Τάξη Α΄), Μιχάλης Καλογεράκης (Τάξη Β΄), Βενετιάννα Πανταζοπούλου (Τάξη Α΄), Δημήτρης Φιλιππάκης (Τάξη Α΄), Κατερίνα Νικολαΐδου (Τάξη Β΄) Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Πατρών

16:10 – 16:15 Το συνθετικό και το φυσικό φάρμακο Μαργαρίτα Σταθοπούλου, Νίκος Τσιλίκας, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

16:15 – 16:20 Φάρμακα και νανοτεχνολογία Χρύσα Χατζοπούλου, Ίωνας Χλωμούδης, Έφη Χρόνη, Αργυρή Χωριανοπούλου Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

16:20 – 16:25 Η ασθένεια της οστεοπόρωσης. Η σημασία του ασβεστίου και η χημεία του στον οργανισμό Στεφανία Δάμκου, Εύα Δημητρίου, Αθανάσιος Παπαοικονόμου, Νικόλαος Μπλούνας, Αρσάκειο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Τάξη Γ΄

16:25 – 16:30 Ραδιοχημεία, Ραδιενέργεια και εφαρμογές τους στην Ιατρική Στάμος Δοντάς, Μελέτης Κόλλιας, Χρήστος Κοσμάς, Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

16:30 – 16:35 Φάρμακα Ιωάννα Μηλιώτη, Νατάσα Μακράκη, Ακριβή Κουμπέτσου, Χάρης Καραμπίνης Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

 

16:35 – 17:15 Συζήτηση 


17:15 – 18:00 Παρουσίαση αναρτημένων εργασιών

                       Περιήγηση στους εκθεσιακούς χώρους του Συνεδρίου

   

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΣΑΚΕΙΩΝ – ΤΟΣΙΤΣΕΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ     

Χημεία Περιβάλλοντος

 

 

Συντονιστές τής συζήτησης: Αντώνης Καλοκαιρινός, Γεώργιος Αρβανίτης, Σπύρος Κοΐνης  

08:30 – 09:45 Εγγραφές

  

Παρουσίαση της ενότητας από τον κ. Ζούρο Καθηγητής Χημείας του Α΄ Τοσιτσείου - Αρσακείου ΓΕΛ Εκάλης  

10:00 – 10:10 Χαιρετισμός από τον Γενικό Γραμματέα του Διοικητικού Συμβουλίου τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας

Καθηγητή Ιωάννη Παρασκευόπουλο

10:10 – 10:30 Εισήγηση από τον Πρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Χημικών Γεώργιο Αρβανίτη

10:30 – 10:35 Ο ρόλος της Χημείας στην αντιμετώπιση της υποβάθμισης του πόσιμου νερού Κωνσταντίνος Πατηνιώτης, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Γ΄

10:35 – 10:40 Πράσινη Χημεία: Βιοδιασπώμενα υλικά – Βιοκαύσιμα – Καύσιμο Υδρογόνο Θοδωρής Λαδάς, Άλκης Λογοθέτης, Δημήτρης Λυγκώνης, Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Α΄

10:40 – 10:45 Βιοαέριο και Βιοντίζελ Βασιλική Παναγιωταροπούλου, Παύλος Πέττας, Αλέξανδρος Τσαμόπουλος, Αναστάσης Παναγιωτόπουλος, Βασίλης Γιαλελής, Γιώργος Μπαμπούνης, Χαρά Τροχάτου Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Πατρών, Τάξη Α΄

10:45 – 10:50 Η ρύπανση του νερού και η διαχείριση υδάτινων πόρων Σοφία Πουπάκη, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

  

10:50 – 11:30 Συζήτηση


11:30 – 12:00 Διάλειμμα και εγγραφές


Παρουσίαση της ενότητας από τον κ. Ανδριανό  
Καθηγητής Χημείας του Β΄ Αρσακείου ΓΕΛ Ψυχικού  

12:00 – 12:10 Εισήγηση από τον Επίκουρο Καθηγητή Σπύρο Κοΐνη

12:10 – 12:15 Καταλύτες Μαρία-Ελένη Αγοράνου, Νικόλαος Αναγνωστόπουλος Β΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

12:15 – 12:20 Hexavalent Chromium in potable water and its effects on human health Παναγιώτης Παπαναγιώτου, Κατερίνα Τούντα, Νίκος Τσόκας, Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Α΄

12:20 – 12:25 Αποθήκευση Διοξειδίου του άνθρακα (CO2) στο θαλασσινό νερό. Οι ωκεανοί γίνονται πιο όξινοι! Διονύσιος Νίκου, Μαρία Μπαλατσούκα, Λυδία - Μαρία Πεταλούδη, Πολυξένη Πούλιου Αρσάκειο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Τάξη Γ΄

12:25 – 12:30 Υπολογισμός βασικού μεταβολισμού με τη χρήση διπλά επισημασμένου νερού Νίκη Μωυσόγλου, Μάρθα Ντάβαρη, Τερέζα Παπάζογλου, Ιωάννα Πιλάτη Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Α΄

 

12:30 – 13:15 Συζήτηση

 

13:15 – 14:30 Μικρό γεύμα – Παρουσίαση αναρτημένων εργασιών

                        Περιήγηση στους εκθεσιακούς χώρους του Συνεδρίου

 

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΑΡΣΑΚΕΙΩΝ – ΤΟΣΙΤΣΕΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ 

Χημεία τής Ζωής - Χημεία Περιβάλλοντος 

 

Συντονιστές τής συζήτησης: Χρύσα Τζουγκράκη, Μιχάλης Κουππάρης, Νίκος Ψαρουδάκης 

08:30 – 09:45 Εγγραφές

Παρουσίαση της ενότητας από τον κ. Βάββα Καθηγητής Χημείας του Α΄ Τοσιτσείου - Αρσακείου ΓΕΛ Εκάλης

10:00 – 10:10 Χαιρετισμός από τον Σύμβουλο του Διοικητικού Συμβουλίου τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας Σωτήριο Γκλαβά

10:10 – 10:30 Εισήγηση από τον Επίκουρο Καθηγητή Νικόλαο Ψαρουδάκη

10:30 – 10:35 Φωτοσύνθεση Νεφέλη - Ιωάννα Παΐζη, Φωτεινή Παπαγεωργίου, Στελίνα Παπαϊωάννου Α΄ Τοσίτσειο - Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Εκάλης, Τάξη Β΄

10:35 – 10:40 Βιομόρια: Πρωτεΐνες – Υδατάνθρακες – Νουκλεϊνικά οξέα – Λιπίδια Αλίκη - Αθηνά Παπαναστασίου, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

10:40 – 10:45 Ο κύκλος του Αζώτου(Ν) Παναγιώτης Χατζηστρατής, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

10:45 – 10:50 Νερό: φυσικές, χημικές ιδιότητες, ρόλος και χρήσεις Φανή Αλευρογιάννη, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη B΄

10:50 – 10:55 Βιομόρια Δήμητρα Μωραΐτη, Αθηνά Σαλιάρη Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

10:55 – 11:30 Συζήτηση


11:30 – 12:00 Διάλειμμα και εγγραφές
 

Παρουσίαση της ενότητας από τον κ. Γκούντρα Καθηγητής Χημείας του Β΄ Τοσιτσείου - Αρσακείου ΓΕΛ Εκάλης  

12:00 – 12:05 Σώζω τον πλανήτη μου, σώζω το σπίτι μου Αριάνα Νταρβίς Ταμπάρ Βασιλεία Παπαλυμπέρη Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού και Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

12:05 – 12:10 Πειραματικός προσδιορισμός της επίδρασης των λιπασμάτων complesal, κομπόστ και κοπριάς στην ανάπτυξη της λεβάντας Τζέλλα Σεβδαλή, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

12:10 – 12:15 Ατμοσφαιρική ρύπανση Παυλάκη Ελένη, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

12:15 – 12:20 Χημεία νερού - Ρύπανση υδάτων - Διαχείριση υδάτινων πόρων Μάγια Κοθρή, Ηλιάνα Καραούλη, Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

12:20 – 12:25 Χημική σύσταση νερού κολυμβητικής δεξαμενής Αριστείδης Μέλλος, Οδυσσέας Μασμανίδης, Α΄ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού, Τάξη Γ’
 

12:25 – 13:15 Συζήτηση

 

12:35 – 14:30 Μικρό γεύμα – Παρουσίαση αναρτημένων εργασιών

           Περιήγηση στους εκθεσιακούς χώρους του Συνεδρίου

 

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΣΑΚΕΙΩΝ – ΤΟΣΙΤΣΕΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ     

Χημεία Περιβάλλοντος

 

Συντονιστές τής συζήτησης: Γεώργιος Αρβανίτης, Θεοδώρα Κλαδά

13:30 – 14:15 Εγγραφές

 

Παρουσίαση της ενότητας από τον κ. Μαργαρίτη Αναπληρωτής Επόπτης και Συντονιστής των Φυσικών Επιστημών τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας  

14:30 – 14:50 Εισήγηση από τον Πρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Χημικών Γεώργιο Αρβανίτη

14:50 – 14:55 Χημεία Περιβάλλοντος Γιάννης Σκουλέλης, Παναγιώτης - Παύλος Σταυρουλάκης, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

14:55 – 15:00 Ρύπανση της ατμόσφαιρας - όξινη βροχή - φωτοχημικό νέφος -τρύπα του όζοντος - φαινόμενο θερμοκηπίου Δήμητρα Δασκοπούλου, Κωνσταντίνος Αναστασάκης, Εμμανουήλ Αλεξάνδρου, Νέδη Αγαπίου, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

15:00 – 15:05 Η κομποστοποίηση Κλειώ Καραμούζη, Παρασκεύη Κατσορίδα, Κωνσταντίνος Κούτρης, Διονυσία Κρητικού  Α΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

15:05 – 15:10 Φωτοσύνθεση Άννα – Μαρία Σαπουντζάκη, Γεωργία Σαπουντζάκη Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Α΄

15:10 – 15:15 Χημεία νερού - Ρύπανση υδάτων-Διαχείριση υδάτινων πόρων Νίκος Γόγολος, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

15:15 – 15:20 Απορρίμματα - ανακύκλωση Διονυσία Ξένου, Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄

15:20 – 15:25 Ρύπανση της ατμόσφαιρας Σοφία -Μαρία Μελά , Δήμητρα Παπαδοπούλου, Καλλιόπη Παντελάρου  Κατερίνα Παπακωσταντίνου, Β΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Τάξη Β΄
 

15:25 – 16:00 Συζήτηση
 

16:00 – 16:10 Λήξη εργασιών Συνεδρίου.

Ομιλία από τη Σύμβουλο τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας Καθηγήτρια Μερόπη Σπυροπούλου

 

16:10 – 17:00 Περιήγηση στους εκθεσιακούς χώρους του Συνεδρίου

Με την υποστήριξη: British Council, Τμήμα Χημείας Πανεπιστημίου Αθηνών, Ένωση Ελλήνων Χημικών

Χορηγοί: Coca – Cola Τρία Έψιλον, Metrolab, Energa, Air Liquide, Ελληνική Ένωση Εργαστηρίων, Εκδοτικός Οίκος Λιβάνη, Λυχνία

Χορηγός επικοινωνίας: ΒΗΜΑScience